neděle 26. dubna 2015

Výlet do neznáma

Na sobotu jsme si s kamarádkou Janou naplánovaly výlet do městečka Varkaus, které leží zhruba hodinu cesty od Kuopia. Doslechly jsme se, že je to tam prý hezké, a tak jsme tam autobusem vyrazily.
Na internetu jsme si zjistily něco málo o tom, co se dá ve Varkausu dělat, ale žádný konkrétnější plán jsme neměly.

Do Varkausu jsme dorazily v deset hodin dopoledne  a po výstupu z autobusu nás praštila šílená zima: tři stupně, zataženo a vítr. (Ano, zatímco vy v Čechách grilujete a koupete se v bazénu, my ve Finsku chodíme stále v zimních bundách jak sněhuláci) Nenechaly jsme se tím ale odradit a zamířily do centra, najít nějaké infocentrum.
Webové stránky města Varkaus jsou pěkně udělané a vychvalují město až do nebe. Byly jsme naladěné na krásné městečko (na internetu prezentované jako hlavní město kaviáru), kavárničky, obchůdky, příjemný ruch, ale realita byla trochu jiná: tak trochu tam chcípl pes.
No, mám-li Varkaus k něčemu přirovnat, tak rozhodně k o něco většímu Benešovu nad Ploučnicí :)
Po ránu bylo všude zavřeno, infocentrum neexistovalo a městu dominovala obrovská továrna a komíny. Nakonec jsme alespoň v místní knihovně sehnaly mapku města a okolí a rozhodly jsme se, že z toho nic-moc-hezkého města vypadneme do přírody.
A to byla skvělá volba!

 Příroda za městem totiž byla moc krásná a hlavně: byla úplně jiná, než v Kuopiu! Z toho jsme byly překvapené, protože jsme přeci jen jely jen o pouhých pár desítek kilometrů vedle.Nakonec se na nás usmálo štěstí a vysvitlo i sluníčko, takže jsme mohly odhodit čepice a rukavice:)
Strávily jsme tedy několik hodin túrkou v lese po okolí Varkausu a bylo to moc hezké. Dokonce jsme viděly několik rozkvetlých kytiček, což nás opravdu potěšilo, protože ještě před pár dny bylo všude plno sněhu. V lese jsme taky narazily na takovou zajímavou, trochu retro přírodní posilovnu. 


  
Po okolí Varkausu jsme nachodily zhruba 12-15 kiláčků a kolem půl třetí jsme se vrátily zpátky do centra, doufajíc, že to tam třeba více ožilo. Chtěly jsme si sednout někam na dobrou kávičku.
Přišly jsme do prvního podniku, kde měli velký, pěkný stroj na kávu, ale řekli nám, že je rozbitý. (Jako bych to z cukrárny neznala..) Omluvily jsme se a šly hledat jiné místo.
Usadily jsme se do druhé, pěkně vypadající restaurace/kavárny. Viděly jsme kávovar, takže jsme si říkaly, že tady už nám cappucino udělají.
Chyba!
Opět nám z nějakého důvodu oznámili, že cappucino nedělají a že nám mohou nabídnout jen espresso nebo finnish-style-coffee. Neměly jsme už sílu, hledat další podnik: na kapučínko jsme rezignovaly, řekly jsme si, že holt asi do Varkausu ještě nedorazilo a zůstaly jsme zde.


Odměnou nám byl teplý, borůvkový dezertík s malinami a zmrzlinou. Bylo to opravdu znamenité, málem jsme snědly i talíř :)
V půl páté nám jel autobus zpátky do Kuopia. Bylo to akorát: Varkaus a jeho okolí jsme měly krásně prochozené. Udělaly jsme si obrázek o tom, že ve městě chcípl pes, ale lesy mají pěkné a že neznají cappucino, ale mají dobré zákusky.


Do Kuopia jsme dorazily totálně hladové: přeci jen, nachodily jsme hromadu kilometrů a moc jsme toho za celý den nesnědly. Připravily jsme si tedy u Jany v bytě delikátní večeři: dušenou zeleninku, čerstvý chlebík se slaným máslem, vajíčka na hniličku, sýr brie a oříšky.
Vydařený den jsme zakončily  moc hezkým večerem s kytarou, zpíváním českých písniček a nakonec saunou.
Mám moc ráda, když se člověk o radost z dobrého jídla s někým dělí: v bytě bydlím s holkama z Francie, které večeří až o tři hodiny déle, než já, takže večeřet v příjemné společnosti bylo opravdu hezké a zažila jsem to po dlouhé době.

Výlet do Varkausu tedy vypadal nejprve tragicky, ale nakonec jsme si ho dokázaly skvěle užít a našly jsme si na průmyslovém městě to hezké. A to je důležité. :)

(P.S: Ivčo a Káťo - vzpomínáte, jak jsme se na Taiwanu vydaly do donebevychváleného Yilanu? :))

4 komentáře:

  1. Od pondelka do nedele ako by tu vazne skapal pes...zial som tu ubytovany na dlhsiu dobu a ozaj neviem kde zabijat cas :-( aspon ze tolko jazier tu je

    OdpovědětVymazat

Za každý komentář Vám moc děkuji!