pátek 13. listopadu 2015

5 otázek, které zná (a nesnáší) každá běžkyně!

Všichni bystří čtenáři tohoto blogu jistě vědí, že běh je neodmyslitelnou součástí mého života. (Původně byl tento blog založen jako cestovatelský, ale už delší dobu zde články s běžeckou tematikou převládají.)
Za těch šest let, co pravidelně běhám, jsem si v vyslechla spoustu chvály, obdivu, kritiky, nepochopení...ale také otázek, které s tím mým běháním souvisí a které mi dokáží spolehlivě hnout žlučí! 
Čtěte, jaké to jsou.

...A prosím, neberte to 100% vážně. Není to žádný hejt, ani tím nechci nijak machrovat. Je to jen taková srandička.;)

1) Ještě běháš?
Situace: potkáte po dlouhé době někoho známého. Klábosíte o tom, jak jde život a on si vzpomene, že jste kdysi dávno běhávali. A tak se vás zeptá na nevinnou, prachobyčejnou otázku: "A Veru, ještě běháš?"
Vím, že na té otázce není vcelku nic špatného a že to dotyčný třeba myslí dobře, ale přesto mě to dokáže spolehlivě vytočit.
Proč bych už jako neměla běhat?
Nejsem ten typ člověka, co se pro něco nadchne a za měsíc ho to přestane bavit. Ale připadá mi (i když to třeba nemusí být pravda), že při položení takovéto otázky si ten dotyčný myslí, že jsem.
Běhám a běhat budu, dokud mi budou nohy sloužit. Tečka.

V horších případech může přijít i otázka "A proč to děláš?" :D


2) A to běháš i v zimě?
Jo, běhám!
Tuto otázku jsem slyšela snad staticíckrát, když jsem byla na Erasmu ve Finsku. Podle mě jí může položit jenom totálně sportem netknutá osoba.
Protože každý správný běžec (potažmo jakýkoli jiný sportovec) přece ví, že "neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení!" 
Jo, i v -20°C to šlo! :)

3) A nebojíš se sama?
Už spoustukrát jsem slyšela od mnoha holek, že by "chtěly běhat, ale bojí se". A divily se, že já se nebojím.
Proboha, proč bych měla?!
Já chápu, že ne všechna místa v naší zemi jsou 100% bezpečná. Už se mi dokonce párkrát stalo, že jsem v lese potkala divného chlápka a že jsem kolem něj proběhla s klíči (rozuměj bodnou zbraní) v ruce a se staženými půlkami.
Ale kdyby měl člověk přestat běhat jenom kvůli potenciálnímu nebezpečí úchyláků/sériových vrahů/kterýchkoliv dalších individuí, mohl by rovnou zůstat 24/7 zavřený doma nechodit vůbec nikam, ani do práce či do školy.
...ale pro jistotu si s sebou často beru trhacího psa. :) 

4) A není už to trochu moc?
Tohle je oblíbená otázka mojí maminky.
Na jednu stranu je na mě (pro mých pár chabých běžeckých úspěchů) hrdá, na druhou stranu mi s každou zdolanou metou říká, že už je to trochu moc a že bych se měla na ty ultramaratony vyprdnout. A nějaká Stovka? Ta prý pro takové křehké holčičky, jako jsem já, není. :)

(Vím, že třeba druhý den po Jizerském ultratrailu na mě opravdu nebyl moc hezký pohled, když jsem skoro nemohla sejít schody. Ale to neznamená, že je něčeho moc. Ne a ne a ne!)

5) A nemůžeš si tím svým běháním ublížit?
Tohle je zas častá otázka mé babičky.
Moje babička je moc hodná, milá a obětavá - no prostě klasická babička. Má ale svou teorii: moc tvrdě sportuji, mohla bych si tím ublížit a taky bych kvůli běhání mohla mít problém, až budu chtít mít děťátko.
Marně jí vysvětluji, že moje rekreační klusání párkrát do týdne (a sem tam nějaký ten delší závodík:D) opravdu není škodlivé, ba naopak. Že existují tisíce opravdových běžců, závodníků, kteří jedou třebas i dvoufázové tréninky, a tam už se nějaké ty dopady na zdraví objevit můžou. Ale mezi ně já opravdu nepatřím. :D

Tak co, moji běžečtí přátelé, máte to podobné?
Nebo vás napadají jiné/další běhací či sportovní otázky, které nemáte rádi? :)

6 komentářů:

 1. JO a JO!
  To znááááááám!

  No a moje mama mi pravidelne rika, ze uz bych toho mela nechat, protoze si nicim klouby, a ze jsem po ni a budu mit artrozu a za 20 let budu toho behani litovat...

  OdpovědětVymazat
 2. Já sice neběhám, ale úplně vidim v tom posledním bodě svojí babičku! Pro ní je všechno konec světa, takže jí radši plno věcí, co dělám, ani neříkám, protože by to nemusela přežít :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to musela být z té vaší cesty do Jižní Ameriky vyřízená, ne? :D

   Vymazat
 3. První otázka je klasika no 😄 A ještě je dobré Ty už taky běháš? A když jsem jhrála házenou, tak jsem slýchala A tebe to ještě pořád baví? Ne, osm tréninků týdně, o víkendu zápas, složité hlídání dítěte a to všechno proto, že mě to nebaví :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo je na první otázku vysazený :D A to s tou házenou a s otázkama, jestli tě to baví, je taky logika, fakt.. :D

   Vymazat

Za každý komentář Vám moc děkuji!